Custom Labels
- (1)
- (1)
- (57)
- (35)
- (9)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (5)
- (17)
- (8)
- (9)
- (5)
- (1)
- (4)
- (52)
- (7)
- (21)
- (14)
- (173)
- (1)
- (15)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (30)
- (3)
- (1,154)
- (19)
- (8)
- (4)
- (17)
- (27)
- (7)
- (3)
- (28)
- (5)
- (17)
- (10)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (81)
- (2)
- (9)
- (30)
- (1)
- (4)
- (16)
- (5)
- (80)
- (8)
- (1)
- (4)
- (87)
- (7)
- (2)
- (9)
- (112)
- (3)
- (48)
- (3)
- (14)
- (4)
- (114)
- (22)
- (1)
- (40)
- (1)
- (5)
- (17)
- (1)
- (8)
- (1)
- (731)
- (117)
- (2)
- (114)
- (6)
- (22)
- (114)
- (37)
- (71)
- (4)
- (19)
- (2)
- (653)
- (1)
- (4)
- (1)
- (28)
- (23)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (8)
- (50)
- (5)
- (3)
- (1)
- (10)
- (20)
- (194)
- (13)
- (1)
- (2)
- (35)
- (1)
- (373)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (83)
- (283)
- (1)
- (1)
- (25)
- (16)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (126)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (36)
- (37)
- (296)
- (6)
- (27)
- (3)
- (200)
- (14)
- (13)
- (31)
- (8)
- (1,803)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (527)
- (9)
- (1,268)
- (3)
- (449)
- (102)
- (1)
- (11)
- (22)
- (1)
- (1,507)
- (12)
- (1,492)
- (122)
- (83)
- (1)
- (48)
- (54)
- (56)
- (204)
- (315)
- (51)
- (1)
- (11)
- (1,467)
- (6)
- (13)
- (1,078)
- (11)
- (35)
- (191)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (39)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (31)
- (9)
- (1)
- (3)
- (12)
- (204)
- (4)
- (4)
- (1)
- (17)
- (2)
- (10)
- (72)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (11)
- (4)
- (31)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (15)
- (498)
- (1)
- (5)
- (12)
- (2)
- (21)
- (38)
- (6)
- (10)
- (6)
- (32)
- (35)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (195)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (14)
- (6)
- (12)
- (6)
- (12)
- (4)
- (1)
- (37)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (223)
- (9)
- (2)
- (2)
- (79)
- (2)
- (12)
- (2)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (169)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (212)
- (8)
- (8)
- (5)
- (1)
- (6)
- (1)
- (208)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (62)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
Filtered Search Results
Brady™ Hazardous Material Label: ACID, LIQUID N.O.S.
Provide workers with all of the chemical information needed for hazardous materials they may encounter. Brady™ Hazardous Material Labels are made of vinyl and display text in black on yellow.
Brady™ Hazardous Material Label: ARGON GAS
Provide workers with all of the chemical information needed for hazardous materials they may encounter. Brady™ Hazardous Material Labels are made of vinyl and display text in black on yellow.
Brady™ Hazardous Material Label: NAPHTHA
Provide workers with all of the chemical information needed for hazardous materials they may encounter. Brady™ Hazardous Material Labels are made of vinyl and display text in black on yellow.
Brady™ Hazardous Material Label: ETHYL ACETATE
Provide workers with all of the chemical information needed for hazardous materials they may encounter. Brady™ Hazardous Material Labels are made of vinyl and display text in black on yellow.
Brady™ Container Label: LACQUER THINNER
Identify the contents of various containers with easy visibility. Brady™ Container Labels are made from laminated polyester and display text in red on yellow.
Brady™ RTK Pictogram Labels, Poison
Effectively convey personal protection instructions and special precautionary information. Brady™ RTK Pictogram Labels are made from premium grade B-946 vinyl and are sized to fit standard blank write-on right-to-know labels.
| Thickness (English) | 0.004 in. |
|---|---|
| Display Text | Poison |
| Color | White,Blue |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Fire Extinguisher Label: Vinyl, Blue on White, 1.5 in H x 6 in W
Vinyl, Blue on White, 1.5 in H x 6 in W: High gloss, durable, flexible vinyl with a permanent cold temperature pressure sensitive acrylic adhesive
Brady™ FreezerBondz™ Cryogenic Matte Polyester Labels for 1 in. Small Core Printers
Securely mark lab samples on smooth flat surfaces in challenging environments like liquid nitrogen and freezers with B-490 FreezerBondz™ Cryogenic Matte Polyester Labels.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | FreezerBondz Thermal Transfer Printer Labels |
| Color | White |
| Quantity | 1500/Roll |
| Material | Polyester (B-490) |
| For Use With (Application) | Centrifuge tube, Eppendorf tube, PCR tube, Vial, Tube identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.065 mm |
| Includes | Roll of 1500 Labels |
| Format | Roll |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP11, 1244 Series and 1344 Series printer |
| Thickness (English) | 2.6 mil |
| Temperature Range (English) | -320°F to +266°F |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +130 °C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic,Permanent |
Brady™ BEND KNEES WHEN LIFTING Compliance Labels
Safety Awareness & Compliance Labels - Self-Sticking Polyester: Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
Brady™ Waste Disposal Labels - Adhesive Vinyl
Use these durable labels to easily identify and sort waste for disposal.
| Format | Label |
|---|---|
| Description | Label |
| Width (English) | 6 in. |
| Quantity | 100/Pk. |
| Languages | English |
| Material | Vinyl |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic,Self-adhesive |
| Height (English) | 6 in. |
| Size (English) | 6 x 6 in. |
Brady™ Waste Labels: MATERIALS FOR RECYCLE...
Identify containers, cylinders and drums holding materials for recycle. Brady™ Waste Labels are available in paper or vinyl.
| Shape | Square |
|---|---|
| Display Text | MATERIALS FOR RECYCLE...etc |
| Color | Black,Red,White |
| Quantity | 100/Pk. |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Size (English) | 6 x 6 in. |
Brady™ Machine and Equipment Label: HOT SURFACE. DO NOT TOUCH.
Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
Brady™ Machine/Equipment Label, Header: DANGER, Legend: PINCH POINT
Communicates important safety information and machine operational instructions. Brady Machine and Equipment Labels are made of durable, self-sticking polyester and most feature pictograms as well as text to inform safety procedures and potential hazards with machine operation.
Brady™ Machine/Equipment Label, Header: WARNING, Legend: This machine starts automatically
Communicates important safety information and machine operational instructions. Brady Machine and Equipment Labels are made of durable, self-sticking polyester and most feature pictograms as well as text to inform safety procedures and potential hazards with machine operation.
Brady™ Gauge Marking Labels
Color-coded labels to mark gauges to easily identify acceptable or dangerous levels. Brady Gauge Marking Label are transparent and available in size 9 x 10 in.
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Description | Abrasion, chemical and weather resistant |
| Material | Reflective Polyester Sheeting |
| Size (Metric) | 228.6 x 254 mm (W x H) |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Size (English) | 9 x 10 in. (W x H) |